Nanotechnologia

,,Efektem traktowania ziarniaków, kukurydzy cukrowej i nasion fasoli szparagowej roztworami nanosrebra przed wysiewem na płytkach, było istotne zwiększenie dla obydwu odmian procentu skiełkowanych nasion, szybkości kiełkowania oraz zwiększenie długości korzeni kiełkujących ziarniaków oraz masy koleoptyli i siewek”.

dr inż. Sławomir Michałek (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

W ostatnich latach w Polsce i na świecie zdrowa żywność stała się priorytetem dla wszystkich podmiotów zajmujących się produkcją, przetwórstwem i dystrybucją żywności. Moda na zdrowe odżywianie się, determinuje wybór konsumentów oraz wymusza na producentach poszukiwanie coraz to nowszych technologii w produkcji żywności. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, nieustannie staramy się odkrywać nowe obszary w nawożeniu roślin.

Innowacyjność serii nawozów VIFLO® polega m.in. na zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania - wprowadzeniu nanotechnologii w wybranych nawozach serii (Chitosol Silver, Viflo Cal S).

Nanotechnologia to szeroka dziedzina nauki, stwarzająca możliwość otrzymywania i zastosowania struktur, których przynajmniej dla jednego wymiaru, jednostką naturalną jest monomer, czyli 10-9 metra. Cechują ją osobliwe możliwości działania fizycznego, chemicznego i biologicznego. Z uwagi na nanorozmiary, uzyskujemy największą powierzchnię czynną, co oznacza bardzo szybką ich absorpcję przez przestrzenie między kutykularne, przetchlinki i aparaty szparkowe.

Bardzo małe rozmiary umożliwiają szybkie przemieszczanie się nanocząsteczek po całej roślinie. Udowodniono ich skuteczne działanie bakteriobójcze (szczególnie nano srebra) i grzybobójcze (nano miedzi). Nanokoidalne roztwory wapnia, srebra, miedzi czy mikroskładników są zawieszone w chitozanie – substancji organicznej, zaliczanej do polisacharydów, która jest pochodną chityny. Chitozan otrzymywany jest z muszli skorupiaków morskich, które poddawane są procesom deacetylizacji. Cechuje go bioaktywność, nietoksyczność i biodegradowalność. Ocecnie jest szeroko stosowany w medycynie, weterynarii, kosmetyce i biotechnologii. Wykazano, że chitozan działa statycznie, a nawet bójczo na komórki bakterii oraz grzybów pleśniowych i drożdżoidalnych. Dodatnio naładowane grupy aminowe w cząsteczce chitozanu łączą się ze ścianą komórkową bakterii, powodując destrukcję membrany i niszczenie komórki. Chitozan może też wniknąć do komórki bakterii, po czym hamuje działanie enzymów, syntezę mRNA i protein.

Połączenie chitozanu, cząsteczek srebra, wapnia, miedzi oraz mikroskładników umożliwia zgodne, synergetyczne działanie naszych produktów i uzyskanie zdrowych i zwiększonych plonów.

© Viflo - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij