Buraki cukrowe

W 2013 r. w miejscowości Zakrzew, województwo: lubelskie, dr inż. Sławomir Michałek z Katedry Fizjologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadził badania z nawozem VIFLO Cal S na odmianie buraków cukrowych „Nancy”. Nawóz VIFLO Cal S stosowano trzy razy w okresie lipiec-sierpień, w tym samym terminie, gdy stosowano ochronę przeciw chwościkowi buraka. Dawka nawozu w każdym terminie wynosiła 3 l/ha. Oprócz tego w drugim wariancie stosowano łącznie nawóz VIFLO Cal S i fungicyd przeciw chwościkowi buraka Eminent 125 SL (w dawce 0,8l/ha). Efekty obu wariantów porównano z kontrolą, na której nie zastosowano zarówno nawozu jak i nie prowadzono zabiegów ochrony przeciw chwościkowi buraka.

Plon korzeni na wariacie z nawozem VIFLO Cal S był o 20,8 % większy (52,2 t/ha) niż na kontroli (43,2 t/ha). Nawóz użyty razem z fungicydem spowodował spowodował przyrost plonu korzeni o 25,5% (54,2 t/ha). Zastosowanie nawozu VIFLO Cal S przyczyniło się także do zwiększenia zawartości cukru w korzeniach. Na kombinacji, na której stosowano sam nawóz korzenie zawierały 17,2% cukru, a w połączeniu z fungicydem 16,9% (kontrola 14,3%). W efekcie trzykrotny oprysk nawozem VIFLO Cal S spowodował przyrost plonu biologicznego cukru aż o 45,1% (8,98 t/ha), a w połączeniu z fungicydem o 47,8% (9,15 t/ha) w porównaniu z kontrolą (6,19 t/ha).

W 2014 r. nawóz VIFLO Cal S stosowano na plantacji buraków cukrowych Pana Andrzeja Kosika w miejscowości Ciołki, powiat: Hrubieszowski, gmina: Horodło, województwo: lubelskie. Nadzór nad doświadczeniem sprawował prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu, należącej do Instytutu Ochrony Roślin–PIB. Nawóz stosowano trzykrotnie: 20 czerwca, 15 lipca i 15 sierpnia (po 2,5 l nawozu/ha). Zaobserwowano zwiększenie odporności roślin na chwościk buraka powyżej 50%. Nawóz nie zastępuje fungicydu i nie eliminuje konieczności jego zastosowania. Nastąpiło wyraźne zmniejszenie stresu biotycznego i abiotycznego dla roślin. W efekcie plon korzeni na kombinacji nawożonej VIFLO Cal S wyniósł 85 t/ha o średniej zawartości 19,1% cukru, co oznaczało wzrost plonu cukru o 22% w stosunku do kontroli.

W roku 2009 dr inż. Jacek Pranagal z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przeprowadził doświadczenie, w którym stosowano nawóz VIFLO Okopowe Rzepak w pojedynczej dawce (5l/ha) oraz w podwójnej (10l/ha). Plon korzeni na kontroli wyniósł 47,9 t/ha, a po jednokrotnym zastosowaniu nawozu zwiększył się o 37,7% do 65,8 t/ha, a po dwukrotnym oprysku o 29,9% do 62,2 t/ha. Zawartość cukru w korzeniach wynosiła odpowiednio: 18,1; 16,9 i 17,8%. 

Viflo
Viflo
Viflo
Viflo
© Viflo - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij